Ekonomi

Yunanistan’daki selde ölenlerin sayısı 10’a yükseldi

Yunanistan’ın Tesalya Bölgesi’ni, özellikle de Volos, Pilio, Larisa, Trikala ve Kardiça gibi illerini etkileyen şiddetli yağış ve su baskınları nedeniyle 5 Eylül’den bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı 10’a yükseldi.

Yunanistan İklim Krizi ve Sivil Koruma Bakanı Vasilis Kikilias, yaptığı açıklamada özellikle Pinio nehrinin taşması sonucu birçok köyün sular altında kaldığını belirtti.

Kikilias, sel koşullarının kötüleşebileceğini belirterek, dikkatli olunması gerektiğini kaydetti.

4 kişi hâlâ kayıp

Salı gününden bu yana sel nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 10’a çıktığını açıklayan Kikilias, 4 kişinin ise halen kayıp olduğunu belirtti.

Kikilias, arama kurtarma çalışmaları ve köylerde mahsur kalanlara gıda ve su dağıtımı için 20 helikopterin bölgede çalıştığını kaydetti.

Silahlı Kuvvetlerin de katıldığı arama kurtarma çalışmalarında 2 bine yakın kişi bölgeden kurtarıldı.

Pinio Nehri’nin taşması sonucu bölgedeki su yüksekliği 9 metreye ulaştı.

Sel tehlikesine karşı bölgedeki birçok köy boşaltıldı.

Doğal Afetlerle Mücadele ve Jeoloji Uzmanı Prof. Dr. Efthimios Lekkas, Yunanistan Devlet Televizyonu ERT’ye yaptığı açıklamada, selin ülkede tarımsal üretime vereceği zararın 1 milyar avroyu geçebileceğini kaydetti.

Lekkas, su basan birçok evin artık kullanılamaz hale geldiğine dikkat çekti.

Bölgede su ve elektrik kesintileri devam ederken, sel nedeniyle Volos’un su ve kanalizasyon sisteminde oluşan büyük hasar nedeniyle vatandaşlar da içme suyu sıkıntısı yaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu