Ekonomi

Norveç’in birkaç yıldır Husilerle gizli görüşme halinde olduğu doğrulandı

Norveç televizyonu NRK’nin haberine göre Norveçli diplomatlar ve politikacılar, şu anda ABD’nin terör listesinde yer alan Yemen’deki Husilerin temsilcileriyle sessizce bir araya gelip gizli görüşmeler yaptı.

Norveç Dışişleri Bakanlığı görüşmelere ilişkin konuşmak istemezken NRK’ye gönderdiği bir e-posta mesajında Norveç’in “çatışma ve BM’nin Yemen’deki barış çabalarıyla bağlantılı olarak Husilerle uzun süredir temas halinde olduğunu” doğruladı.

Somut bilgilerle karşı karşıya kalan Dışişleri Bakanlığı hem Dışişleri Bakanı Andreas Kravik‘in yakın zamanda Umman’da Husilerle görüştüğünü hem de Dışişleri Bakanlığı temsilcilerinin daha önce Yemen’in başkenti Sanaa’yı ziyaret ettiğini doğruladı.

Dışişleri Bakanlığı, temasın amacının Yemen’de uzun süredir devam eden çatışmanın çözümüne katkıda bulunmak olduğunu söyledi.

Yemen uzmanı ve NMB Üniversitesi profesörlerinden Stig Jarle Hansen, Norveç’in ince bir çizgide denge kurduğunu söyleyip Husiler’in, Norveç için hayati öneme sahip alanlar üzerinde güç uygulama fırsatına sahip olması nedeniyle Norveç’in Husilerle temas kurmasının gerekli olduğuna inanıyor.

Husiler, Kızıldeniz ve Aden Körfezi’ndeki gemilere düzenlenen bir dizi saldırının ardından dünyanın dikkatini çekti. Husiler, Gazze’deki savaşa tepki olarak “İsrail bağlantısı” olduğunu söyledikleri gemilere saldırdı.

Geçtiğimiz hafta Husi lideri Abdülmelik el-Husi, grubun saldırılarının artacağını söyledi. Şimdi de Hint Okyanusu’ndaki Ümit Burnu’na giden gemilere saldırmakla tehdit ediyorlar.

“ABD’ye ölüm, İsrail’e ölüm, Yahudilere lanet” sloganıyla bilinen hareket, geçtiğimiz günlerde ABD tarafından yeniden terörist listesine alınmıştı.

Şubat ayında İngilizlere ait Rubymar gemisi Husiler tarafından atılan gemisavar füzeyle vurulmuş, Mart ayında da batmıştı.

Husiler, Yemen’in büyük bir bölümünü kontrol ediyor ancak ülkede meşru yönetici güç olarak tanınmıyor. İran tarafından askeri ve siyasi olarak destekleniyorlar.

Hibya Haber Ajansı

haber-pamukkale.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu