Haber

İnsanları öldüren virüs keşfedildi

ABDPOST (ABD IGFA)
Japon bilim adamlarının yaptığı açıklama kısa sürede ortalığı karıştırdı. Araştırmanın sonuçları bize 2021 yılında çıkan diziyi hatırlattı. Dizi sadece erkekleri öldüren bir virüsün ortaya çıkmasının ardından yaşananları anlattı.

Japon bilim insanları uzun süren çalışmaları sonucunda yeni bir virüs türü keşfetti. Tırtıllar üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda tırtıllarda bulunan bir virüsün sadece erkekleri öldürecek şekilde evrimleştiği açıklandı.

ŞANSLI BİR SANAT ESERİ KEŞFEDİLDİ

Minami Kyushu Üniversitesi’nde araştırma teknisyeni olarak çalışan Misato Terao, üniversitenin terasındaki tırtılların bitkileri farklı şekilde kemirdiğini fark ettikten sonra araştırma başlattı. Terao hemen tırtılları topladı ve onları böcek fizyoloğu Yoshinori Shintani’nin laboratuvarına götürdü.

Shintani tırtılların büyük çoğunluğunun dişi olduğunu buldu. Shintani, laboratuvara getirdiği tırtılların erkek ve dişilerini çiftleştirerek 13 farklı nesil oluşturdu.

DOĞAL SEÇİMDE KADINLARA AVANTAJ SAĞLIYOR

Araştırma sonucunda 13 nesil sonra sadece 3 erkek tırtılın hayatta kaldığı ve geri kalanların çoğunun dişi olduğu belirlendi. Araştırmasını derinleştiren Shintani, tırtılların üzerinde ‘erkek öldürücü’ bir virüsün bulunduğunu keşfetti. Buna göre Shintani, virüslerin anneden çocuklara geçtiğini ve üremede herhangi bir sorun yaratmadığını ancak doğal seleksiyonda dişilerin büyük avantaj elde ettiğini açıkladı.

AKILLARA 2021 YILINDA ÇIKAN DİZİYİ GETİRDİ

Araştırma sonuçları akıllara 2021 yılında yayınlanan “Y: The Last Man” dizisini getirdi. Dizide, dünyadaki Y kromozomuna sahip tüm memeliler, yalnızca Y kromozomuna saldıran bir virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

ayas-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu