Haber

Çin, Konut Piyasasını Güçlendirmek İçin Mali Önlemler Açıkladı

BEİJİNG, 24 Kasım (Xinhua) — Çin’de mali yetkililer Çarşamba günü, ülkenin emlak piyasasının istikrarlı ve sağlıklı gelişimini hızlandırmak hedefiyle yaptıkları en son atak olarak 16 unsurluk bir kılavuz yayımladı.

Çin Merkez Bankası ile Çin Bankacılık ve Sigorta Düzenleme Komitesi tarafından yayımlanan kılavuza nazaran, gayrimenkul geliştirme faaliyetleri için kredi arzında istikrar sağlanması ve ferdi konut kredilerine yönelik makul talebin desteklenmesi için gayret gösterilecek.

Kılavuz, konut projelerinin vaktinde teslimini garanti edebilmek emeliyle, devlete ilişkin iki kurumsal bankaya, kredi talebinde bulunan nitelikli kuruluşlara özel kredi temin etmeleri için dayanak sağlanacağını belirtiyor.

Ticari bankalar, gayrimenkul projelerinin satın alımı için ölçülü ve nizamlı bir halde kredi sağlamaya teşvik edilirken, mesken satın alanların aldıkları konut kredilerinin geri ödenmesinde belirli şartlarda geri ödeme tarihinde uzatmalar sunulabilecek.

Kılavuz, “konut spekülasyon için değil, yaşamak içindir” prensibini vurgulayarak, her kente mahsus farklı tedbirlerin alınması davetinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu