Haber

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan “Sanayide Yeşil Dönüşüm” semineri

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla “Sanayide Yeşil Dönüşüm Semineri” 6-7 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, “sektörde çevreyi kirletmeden üretim yapılabilir” vizyonu doğrultusunda, mevcut en uygun teknikler kullanılarak endüstriyel emisyonların kaynağında azaltılmasına yönelik çalışmalar sürdürülüyor.

“Sanayide Yeşil Dönüşüm” kapsamında temiz ve çevreye duyarlı üretimi yaygınlaştırmak ve çevre güzelleştirme ile Türk sanayisinin rekabet gücünü artırmak amaçlanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “Türkiye’nin Yüzyılı” vizyonunda yer alan “Sürdürülebilirlik Yüzyılı” başlığı altında, kaynakların verimli kullanımı ve temiz üretim konularında sanayicileri ve ilgili paydaşları bilinçlendirmeyi, sektördeki yeşil dönüşüm sürecine dikkat çekmek. Aralık ayında Bakan Kurumun katılımıyla “Sanayide Yeşil Dönüşüm Semineri” düzenlenecektir.

Sektör temsilcileri, departman kuruluşları, iş dünyası ve ilgili kamu kurumlarından yetkililerin katılımıyla Ankara’da gerçekleştirilecek seminerde çevreye yapılacak her yatırımın sektörde hem üretim kalitesini hem de rekabet gücünü artıracağı vurgulanacak. küresel pazar ve değerli bahisler masaya konulacak.

Seminerde, “Yeşil Uzlaşma” kapsamında Sanayi Emisyonları Direktifi’nin güncel gelişmeler doğrultusunda revizyonu hakkında bilgi verilecektir.

İklim nötr hedefinin döngüsel ekonomiye katkısı, karbon regülasyon sistemi ve uygulaması, ambalaj üretim tekniklerinin değeri ve AB ülkelerindeki uygulamaları başta olmak üzere pek çok konu Avrupa Birliği ve Türkiye uzmanları tarafından anlatılacak. alan.

Türkiye’deki temiz üretim örnekleri, sektöre yönelik teşvikler ve kurumsal çalışmalar da ilgili kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılımıyla ele alınacak.

Seminerde, Bakan Murat Kurum tarafından bu yıl şubat ayında açıklanan “Türkiye’nin Yeşil Kalkınma Yolunda Sona Ermesi”nde yer alan “temiz üretim teknolojilerinin teşvik edilmesi” ve vizyonda “Sanayide Sürdürülebilirlik Yüzyılı” konusu işlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ekim ayında ilan ettiği “Türkiye Yüzyılı”. “Yeşil Dönüşüm Belgesi”nin amacı vurgulanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu