Ekonomi

Avrupa Parlamentosu’ndan kripto para kararı

Strasbourg’da düzenlenen AP Genel Konsey toplantısında, kara paranın aklanmasının önlenmesi ve mali kontrol amacıyla kripto varlık transferlerinin izlenmesine yönelik ilk AB kuralları oy çokluğu ile kabul edildi.

Yeni kurallara göre kripto transferleri her zaman izlenecek ve diğer finansal süreçlerde olduğu gibi şüpheli işlemler engellenecek.

“Seyahat Kuralı” olarak nitelendirilen finansal transferlerde gönderici ve alıcının kimlik bilgilerinin tespit edilmesi, saklanması ve paylaşılmasını işlemi gerçekleştiren kurumlara zorunlu kılan yükümlülük, kripto varlık transferleri için de geçerli olacak. .

Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının hatalı kripto akışlarını tespit etmesi ve engellemesi gerekecektir.

Kripto alanındaki şirketlerin tüm kara para aklamayı önleme yükümlülüklerine uymaları gerekecek.

AB ülkelerindeki kripto varlık hizmetleri sağlayıcılarının ilgili düzenleyici makamlardan bir lisans alması gerekecektir.

AB içinde kripto varlıklar için tek bir yasal çerçeve uygulanacaktır.

Kripto para birimleri, tüketicinin korunması ve çevresel önlemler dahil olmak üzere kripto varlıkların kontrolüne ilişkin yeni ortak kurallar getirilecek.

Bu alanda piyasa manipülasyonu ve mali suçlara karşı garantiler olacak.

2024 yılında yürürlüğe girmesi beklenen söz konusu kurallar, AB Konseyi’nin resmi onayının ardından AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanacak.

haber-sirvan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu