Ekonomi

Yozgat’ta üretilen mantarlar Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgelerinin ihtiyacını karşılamaktadır.

Yozgat Sorgun’daki mantar tesisinde günde ortalama 500 kilogram üretilen mantar, Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgelerinin kültür mantarı ihtiyacını karşılıyor.

2017 yılında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK) desteğiyle Sorgun ilçesinde kurulan üretim tesisinde günde yaklaşık 500 kilo kültür mantarı üretiliyor. elektrik üretim maliyetlerinin düşürülmesi, Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgeleri ile Yozgat ve çevre illerin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla da santral kuruluyor. TKDK desteğiyle kurulan tesiste 12 ay üretim yapılıyor ve 16 kişi istihdam ediliyor.

Günlük 500 kilo üretim

Üretim Tesisi Koordinatörü Kenan Kozan, tesisin 2017’den beri faaliyette olduğunu belirterek, “Anadolu Bölgesi illeri başta olmak üzere Yozgat ve çevresine dağıtımını yapıyoruz. Tesisimizde 10 kadın toplayıcı istihdam ettik, ayrıca 100’e yakın kadın koleksiyoncu istihdam ettik. Diğer işlerimizde 6 erkek personelimiz var” dedi.

12 aydır üretim devam ediyor

Tesiste yılın her ayı mantar üretimi yapıldığını belirten Kozan, “Mantar özen ve sürekli bakım ister. Üretimi elbette zor ama çok keyifli. Ekimden ilk hasata kadar 35 günlük bir süre var. • Tesisimizde 7 odamız var, her odada ortalama 20 ton hammadde var.“12 aydır aralıksız üretimimiz devam ediyor. Talepleri karşılamak adına üretimimize devam ediyoruz.” – YOZGAT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu