Ekonomi

Yapay zeka sektörü yükselirken Dell yeni bir zirveye ulaştı

Dell Technologies (NYSE:DELL) hisseleri Cuma günü, üretken yapay zeka (AI) teknolojilerine dahil olan şirketlerdeki daha geniş bir artışla birlikte rekor seviyeye ulaştı. Piyasanın bu yenilikçi sektöre yönelik heyecanı, son dönemde yaşanan olumlu gelişmelerle desteklendi.

Yapay zeka alanında lider bir güç olan Nvidia (NASDAQ:NVDA (NASDAQ:NVDA)), Çarşamba günü analistlerin beklentilerini aşan güçlü çeyreklik kazançlar ve cari çeyrek için bir gelir tahmini bildirdi. Bu haber, yapay zeka odaklı kişisel bilgisayarlar ve daha güçlü sunucular piyasaya sürmek için Nvidia ile ortaklık kuran Dell’e fayda sağlayarak, genAI için sürekli bir talebin altını çizdi.

TECHnalysis Research’ten sektör uzmanı Bob O’Donnell, bu gelişmenin Dell için önemine dikkat çekerek şirket için kayda değer yeni bir fırsat olduğunu belirtti.

Dell’in hisse fiyatı öğleden sonra bazı dalgalanmalar yaşasa da %6 artışla 162,82 dolara yükseldi. Şirketin piyasa değerinin 6,6 milyar dolar artması bekleniyor. Dell’in hisse senedi performansı, yılın başından bu yana iki kattan fazla artarak ve son üç seansta pozitif ivmesini koruyarak dikkat çekti.

Diğer büyük çip üreticileri de Cuma günü kazançlar yaşadı. Nvidia yaklaşık %1’lik bir artış kaydederken, Qualcomm (NASDAQ:QCOM) %4’lük bir yükseliş yaşadı. Arm Holdings (NASDAQ:ARM) hisseleri de %2,3’lük bir artış göstererek yükseldi.

Yazılım şirketleri C3.ai (NYSE:AI) ve Palantir Technologies (NYSE:PLTR) hisselerinin sırasıyla %0,6 ve %1,6 oranında yükseldiğini gördü.

Counterpoint Research analisti Akshara Bassi’ye göre, çip şirketleri, özellikle 2024 yılı için sermaye harcamalarını artıran bulut hizmeti sağlayıcılarından gelen yapay zeka çipiyle ilgili siparişlerdeki artıştan önemli ölçüde yararlanmaya hazırlanıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

aydintepehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu