Haber

TTB’den Fincancı açıklaması: Biz susarsak sağlık da susar

Türk Tabipleri Birliği (TTB), bir ay önce ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan tutuklanan Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın tahliyesini talep eden bugün bir basın açıklaması yaptı. TTB Merkez Yönetim Kurulu 2. Başkanı Ali İhsan Ökten, TTB Genel Merkez önünde yapılan “Başkanımız Şebnem Korur Fincancı’ya, meslek teşkilatımıza ve geleceğimize sahip çıkıyoruz” konulu basın açıklamasını okudu.

ANKA’nın haberine göre Ökten, Fincancı’nın tutukluluğunun üzerinden bir ay geçtiğini hatırlatarak, “Mesleki bağımsızlık ilkelerine yönelik antidemokratik bu müdahaleleri tüm topluma yönelik bir gözdağı olarak değerlendiriyoruz” dedi.

Ökten dedi ki:

“Türk Tabipler Birliği ve tabip odalarının Covid-19 salgınının son döneminde olduğu gibi bilimsel bilgileri her zaman şeffaf bir şekilde toplumla paylaşması, emeğini ve sözünü meydanlara taşıyarak doktorların çalışma koşullarını savunması. , hükümeti kesinlikle rahatsız etti. Unutmasınlar; Toplum da çok iyi biliyor ki TTB susarsa sağlık da susar. Türk Tabipleri Birliği, her türlü zorbalığa rağmen toplum sağlığını ön planda tutmuş ve paylaştığı tüm bilgi ve önerilerde haklı çıkmıştır. TTB’siz sağlık, TTB’siz kaliteli sağlık hizmeti, TTB’siz sağlık hizmeti hakkı, TTB’siz doktor emeği bilinmelidir. Meslek teşkilatımızın geçmişinden aldığımız güçle hem meslek teşkilatımız hem de Merkez Yönetim Kurulu Başkanımız Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın yanında olacağız. Halkın sağlığı ve hekimlerin hakları için kılını kıpırdatmayanların TTB’nin hukuku ve geleceği hakkında tek söz söylemeye hakları yoktur. Toplumun ve hekimlerin sağlığına ve emeğine sahip çıkması için konuştuk ve dün olduğu gibi bugün de hiçbir iktidar bizi geri adım attıramayacak. Türk Tabipleri Birliği, iktidara kim gelirse gelsin, tarihinin her döneminde olduğu gibi bugün de hekimlerle birlikte hekimlik mücadelesini sürdürecektir.”

23 ARALIK’TA HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

Şebnem Korur Fincancı hakkında “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan Ankara’da hazırlanan ve görevsizlik kararıyla İstanbul’a gönderilen iddianame, İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Fincancı, 23 Aralık’ta ilk kez hakim karşısına çıkacak. İddianamede Fincancı’nın 7,5 yıla kadar hapis cezası alması isteniyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu