Teknoloji

Şimdi de Başlat menüsü: Microsoft, Windows 11’i reklamlarla doldurmaya kararlı

Microsoft, Windows 11 Başlat menüsünü reklamlarla doldurma fikrini ciddi şekilde düşünüyor. Daha açık olmak gerekirse, menünün önerilenler bölümüne Microsoft Store’da bulabileceğiniz uygulamaların reklamlarını yerleştirmek istiyor.

Şu anda Microsoft’un, yalnızca ABD’de yaşayan ve Windows Insider üyesi kullanıcılara deneme amacıyla reklam göstereceği söyleniyor. Beta test kullanıcısı değilseniz ya da bir kuruluş tarafından yönetilen bir cihaz kullanıyorsanız reklamları şimdilik görmeyeceksiniz. Ama yeni özellik yayına girdiğinde, tüm dünyadan bol bol reklam göreceğiz gibi görünüyor.

Ancak iyi haber şu, reklamları tamamen devre dışı bırakabileceksiniz. Bunu yapmak için Ayarlar altında Kişiselleştirme’ye gitmeli ve ardından Başlangıç bölümündeki “İpuçları, uygulama promosyonları ve daha fazlası için öneriler göster” seçeneğini kapatabilirsiniz. Ama bu sadece Beta sürümünde geçerli, reklamlar betadan çıktığında onları kaldırmak mümkün olacak mı, belli değil.

Diğer tüm Microsoft deneyleri gibi, bu da hiçbir zaman daha geniş çaplı bir kullanıma ulaşmayabilir, ancak şirketin masaüstü platformlarına reklamları dahil etme geçmişi olduğu için yukarıda belirtilen adımları hatırlamak isteyebilirsiniz.

Ancak aynı zamanda global bir Windows karşıtı tepkiden de çekindiği gerçek zira insanlar parasını ödeyip aldığı işletim sisteminde reklam görmeye ters tepkiler verebilir.

haber-catalpinar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu