Ekonomi

Resmi Gazete’de yayımlandı: Şehir içi ücretsiz ulaşım desteği artırıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığınca engelli, yaşlı, şehit yakını ve gazi taşıyan özel halk otobüsü ve deniz ulaşım aracı sahiplerine yapılan aylık gelir ek ödemesi artırıldı.

Serbest Seyahat Kapsamında Yapılacak Gelir Esasına İlişkin Esas ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Değişikliğe göre, belediyelerce yetkilendirilen gerçek kişi veya şirketlere ait her bir ulaşım aracı ve özel deniz ulaşım aracı işletmecilerine yapılan gelir desteği ödemeleri 1 Temmuz’dan itibaren yüzde 50 oranında artırıldı.

Engelli ve yaşlılar ücretsiz olarak yararlanabilmektedir.

Buna göre, 1 Temmuz’dan itibaren şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir özel deniz ulaşım aracı için 2 bin 250 lira olan aylık ek ödeme tutarı 3 bin 375 liraya, Ankara ve İstanbul’da şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım hizmeti için yapılacak ek ödeme tutarı 1 Temmuz’dan itibaren artırılacak. büyükşehir belediyeleri Araca 2 bin 992,5 lira olan aylık ödeme 4 bin 500 liraya çıkarıldı.

Büyükşehir belediyesi olan diğer illerde, kent içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracı için aylık 2 bin 250 lira, belediye olan illerde ise kent içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracı için aylık bazda 1800 lira olarak belirlendi. Büyükşehir belediyesi olmayanlar ise 2 bin 700 lira. liraya verildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, engelli ve yaşlıların ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanmaları kapsamında 2015 yılından bu yana 1 milyar 662 milyon TL gelir matrahı ödemesi yapıldı.

niksarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu