Teknoloji

Redmi Not 12 & Redmi Not 12 Pro İnceleme

evet çok bekleniyor Redmi Not 12Ve Redmi Not 12 Pro

Redmi Not 12 ve Redmi Not 12 Pro, orta üst segment gömülü akıllı telefonlar. Ancak tasarımları ve özellikle ekran ve kamera deneyimi ile amiral gemisi akıllı telefonlara çok yakın bir profil çiziyorlar.

Her iki telefonun da tasarımı oldukça şık. Keskin kenarları ve cam malzeme arka yüzeyleri ile çok hoş görünüyorlar ve elinize aldığınızda pürüzsüz bir his veriyorlar. Ekranlara baktığımızda ibretlik bir etki görüyoruz. Her iki telefonun ekran boyutu 6.67 inçpanel olarak AMOLED Kullanıldığına sevindim. Böylece net görseller sağlar, yüksek renk doygunluğu içerir ve parlak manzaralar üretirler. Redmi Note 12, zirvede 1200 nit parlaklığa ulaşabilir, Redmi Note 12 Pro da Dolby Vision desteği ile Multimedyayı görüntülemek için üst gömlek ekranı deneyimi sağlar. Bu doğrultuda teknik özellikleri ve maliyetleri dışında ekranlara baktığınızda aslında söze gerek yok. Ancak ekran çözünürlükleri 2400×1080 pikselve ekran yenileme gülümser 120Hz olduğunu söylemek güzel. Böylece hem yüksek çözünürlük hem de akıcı bir ekran izleme deneyimi elde edebiliyorlar.

Bu arada Redmi Note 12 Pro, ses performansını bir kenara bırakırken ekranda Dolby Vision desteği ile multimedya deneyimini güçlendirmeyi hedefliyor; Dolby Vision ve Dolby Atmos’u destekleyen ilk Redmi Note serisi akıllı telefon oluyor. Redmi Note 12 Pro, Dolby Atmos takviyeli stereo hoparlörlere sahiptir ve bu hoparlör çifti hoş bir ses performansı sunar. Bu sayede hem hoş bir görüntü hem de iyi bir ses ile telefondaki multimedya içeriklerden faydalanabilirsiniz. YouTube, Netflix, Disney, Amazon PrimeDiğer servislerden dizi ve film izlemek keyifli hale geliyor.

Gelelim bizi buraya getiren telefonların kameralarına. Redmi Note 12 ve Redmi Note 12 Pro, kendi segmentlerine göre güçlü kamera kurulumlarına ve özelliklerine sahip ancak tabi ki ortadaki fiyat farkına bağlı olarak bazı noktalarda farklılık gösteriyorlar. Öncelikle Redmi Note 12 Pro’dan bahsederek başlamak istiyoruz çünkü bu telefon Xiaomi Procut özelliğivar.

redmi Not 12 Pro, 108MP ana kamera mal sahibi. Çözünürlük bu kadar yüksek olduğunda, bu kamera ile çekilen fotoğrafların farklı noktalarına odaklanabiliyoruz. Ancak bunu manuel olarak yapmaya gerek yoktur. İşte burada Xiaomi’nin Procut özelliği devreye giriyor.

108 MP modunda çektiğimiz fotoğraflar, Redmi Note 12 Pro’lar yapay zeka yardımıyla otomatik olarak birden çok çerçeveye bölünebilir. Böylece tek kare fotoğraf çekerek aynı kareden farklı kareler elde edebiliyoruz. fotoğraf çekildi 4:3, 16:9: 1:1, 3:4farklı çerçeveleri bölmek ve farklı noktalara odaklanmak Procut özelliği nasıl çalışır?Öyle diyorsan gösterelim.

İlk olarak 108 MP modunu açıp bu şekilde bir fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra galeriden çektiğimiz fotoğrafı açıyoruz ve bu butona bastığımızda Procut çalışıyor ve çektiğimiz fotoğraftan otomatik olarak çerçeveli fotoğrafları oluşturuyor. Özellikle içerik oluşturucular ve telefonuyla farklı fotoğraflar çekmeyi sevenler için oldukça faydalı olacak bir uygulamadır.

Yaratıcılardan bahsetmişken, bu taraftaki ilham kaynağı Film kamerası ile desteklediğinizi varsayalım. redmi Not 12 Pro, 4K çözünürlüklü videolar Kayıt yapabilir ve çeşitli sinema filtreleri sunar. Resim modundan sinema moduna geçtiğinizde ortada birçok farklı sinema filtresi buluyorsunuz. Bunları kullanarak, örneğin, karanlık alanları daha serin ve ışıkları daha sıcak hale getirebilir ve yüksek kontrast ve düşük doygunluk ekleyerek sahnelere sinematik bir his katabilirsiniz. Burada birçok seçenek var, gerisi size kalmış.

ortadaki kamera OIS O da var. Bu sayede titreşimsiz görüntüler yakalayabilirsiniz. Ama tabii ki Full HD görüntülerde OIS’den faydalanabileceğinizi de belirtelim.

Redmi Note 12 Pro’nun kameralarına genel olarak bakıldığında, işte bunlar 4 kamera kurulumu içinde olduğunu görüyoruz. Ana kameramız az önce de söylediğimiz gibi 108 MP. Bu lens f/1,9 diyafram açıklığına sahiptir ve 9’u 1 arada orta piksel gruplama tekniği ile çift doğal ISO’ya sahip 1/1,52 inç lenstir. Samsung HM2 sensörü kullanır. Bu sayede gündüz çekim senaryoları dışında loş ışıkta net detaylara sahip kareler yakalayabiliyor. Bunun için telefonda gece modu kullanılıyor.

Redmi Note 12 Pro gerçekten güzel fotoğraflar çekebiliyor. Ana kamerayı farklı ultra geniş açılı kamerası, makro kamerası ve derinlik kamerası ile bir bütün olarak düşündüğümüzde ortaya hoş sonuçların çıktığını görüyoruz. Siz de bugün çektiğimiz fotoğrafların sadece küçük bir kısmını ekranda görüyorsunuz.

Bazı farklılıklar var dedik ama Redmi Note 12 de kamera performansı oldukça iyi seviyede. Evet bu telefonda Procut yok ama 50MP ana kamera Onun liderliğindeki üçlü arka kamera konseyim çok iyi sonuçlar veriyor. Ana kameranın yanı sıra bir takım kullanışlı özelliklerin ve filtrelerin eklendiği ultra geniş açılı kamera ve makro kamera ile güzel senaryolar elde edebilir, yine Gece modunu kullanarak loş ışıkta güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Bu arada her iki telefonun Portre modunu farklı şekilde beğendiğimizi söyleyelim. Bu noktada büyük bir görev olan alan derinliğine ayrılmış lensler yeterince çalışmakta ve arka plan bulanıklığını uygun şekilde ayarlayarak geniş alan derinliğine sahip fotoğraflar üretebilmektedir.

Evet, peki telefonun pil ömrü ne kadar, siz tüm gün dışarıdayken günlerce boş geçiyor mu? 5000mAh pil kapasitesi Kolay kolay bitmeyecek. Hem Redmi Note 12 hem de Redmi Note 12 Pro, 5000mAh bataryaya sahiptir. Bu sayede daha uzun süre dayanabilir ve gün içinde şarj etmeden günü kurtarabilir. Ayrıca pil yönetimini de isteklerinize göre şekillendirebiliyorlar. Redmi Note 12’de pil tasarrufu ve ultra pil tasarrufu modları Pil yönetimi, Redmi Note 12 Pro’da daha geniştir. İsterseniz kaydetme modlarını seçebilirsiniz, dengeli veya performans modualabilirsiniz.

Telefonlar hem büyük pil kapasiteleri hem de iyi güç yönetimine sahip işlemci kullanımları ile uzun pil ömrü sunuyor. redmi Not 12 Pro, Aslanağzı 732Gİşlemciden güç sağlarken, Redmi Note 12 Aslanağzı 685 ‘deri. Her ikisi de orta-üst segment hattı için iyi performans üretir. Bu noktada Redmi Note 12 Pro’nun da 5G modeline sahip olduğunu ve bu telefonun Dimensity 1080 işlemci kullandığını söylemek gerekiyor. Performans açısından ülkemizde satışa çıkan bu telefonda görmek isterdik ancak bu noktada Xiaomi telefonun fiyatını artırmayıp zaten ülkemizde de yer almak istiyor. 5G desteği Böyle bir şey olmadığı için bu telefonda Snapdragon 732G işlemciyi tercih etmiş. Mantıksız bir seçim değil. Çünkü Redmi Note 12 Pro, 8GB RAM, 256GB depolama birazdan bahsedeceğimiz fiyatı ile de oldukça ideal bir seçenektir. Redmi Not 12 ise 6 GB RAM ve 128 GB depolama mal sahibi. Her iki telefonun depolama kapasitesini microSD kart üzerinden 1 TB’a kadar artırabileceğinizi de belirtelim.

Ve gelelim telefonların en çok dikkat çeken diğer yönlerine. Telefonların pil ömrü uzun ancak şarj süresi oldukça kısa. redmi Not 12 Pro, 67W şarj adaptörü ile Böylece 15 dakikada yüzde 50 kapasiteye kadar şarj olabiliyor. Bu süre Redmi Note 12’de 22 dakika civarındadır. Bu sayede piliniz bitse bile hızlıca toparlayabilirsiniz.

Çözüm

Evet sonuç olarak hem Redmi Note 12 hem de Redmi Note 12 Pro güzel özelliklere sahip telefonlar. Elbette Pro modeli daha güzel ama temel noktalarda birbirlerine çok yakın profiller çiziyorlar. Bu nedenle cüzdanına göre ikisinden birini seçecek olanlar mutlu kalacaktır. Redmi Note 12 fiyatlarına geldiğimizde 7729 TL, Redmi Note 12 Pro ise 9779 TL Şu anda piyasada fiyatlarda olduğunu görüyoruz. Bunlar aynı zamanda çok rekabetçi fiyat etiketleridir. Bu anlamda orta-üst segmentte güzel seçenekler haline geldiler.

Sponsorlu İçerik

eskil-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu