Haber

Putin: Dağıstan’daki olaylar Ukrayna sosyal medyası aracılığıyla kışkırtıldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir PutinNovo-Ogarevo’daki evinde Güvenlik Konseyi ve HükümetGüvenlik güçleri mensupları ve yöneticileriyle yapılan toplantıda, Dağıstanve şiddet olayları Orta Doğu‘daki durumu tartıştı.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun yurt dışı gezisinden yeni döndüğünü belirten Putin, Şoygu’dan gezisi ve Ukrayna’daki özel askeri operasyon hakkında bilgi vermesini istedi.

Rusya Devlet Başkanı daha sonra Orta Doğu’daki durumu ve Rusya’da kanun ve düzenin sağlanmasına ilişkin konuları değerlendirmeyi teklif etti. “Dış tehditleri de dikkate alarak vatandaşlarımızın haklarının korunmasını ve kamu güvenliğini, sivil barışı ve etnik gruplar arası uyumu konuşalım.”dedi.

Putin, Rusya’da dini liderlerle yaptıkları son görüşmede Ortadoğu’daki dramatik durumu ve diğer bölgesel çatışmaları Rusya’ya karşı kullanma girişimlerinden bahsettiklerini anımsattı. “Bunu çok uluslu ve çok dinli toplumumuzu istikrarsızlaştırmak ve bölmek için kullanıyorlar. Bunu yapmak için yalanlar, provokasyonlar ve karmaşık psikolojik ve bilgi saldırganlığı teknolojileri gibi çeşitli yöntemler kullanıyorlar.” söz konusu.

Ortadoğu’daki çatışma ve diğer bölgesel krizlerin arkasında olanların, yıkıcı sonuçlarını kullanarak nefret tohumları ekerek insanları çukura sürükleyeceklerini vurgulayan Putin, jeopolitik kuklacıların asıl hedefinin bu olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti:

Orta Doğu’daki mevcut krizin nasıl başladığını hatırlıyoruz. Her şey İsrailli sivillere ve bu ülkenin topraklarındaki diğer ülkelerin vatandaşlarına yönelik bir terör saldırısıyla başladı. Aynı zamanda suçluları ve teröristleri cezalandırmak yerine kolektif sorumluluk temelinde intikam almaya başladıklarını maalesef görüyoruz. Yüzbinlerce masum insanın ayrım gözetmeksizin öldürüldüğü ve bombalamalardan kaçacak ya da saklanacak hiçbir yeri olmayan Gazze Şeridi’nde yaşanan korkunç olayları hiçbir şey haklı gösteremez. Kanlar içinde çocukları, ölen çocukları, kadınların ve yaşlıların nasıl acı çektiğini, doktorların nasıl öldürüldüğünü görünce yumruklarınızı sıkıp gözyaşı dökmemek elbette mümkün değil. Aksini söylemek mümkün değil.

‘ABD zayıflıyor ve konumunu kaybediyor’

Ancak duyguların bizi yönlendirmesine izin vermemeliyiz, buna hakkımız yok ve buna izin veremeyiz. Ortadoğu’da ve dünyanın diğer bölgelerinde halkların yaşadığı trajedinin arkasında gerçekte kimin olduğunu, bu ölümcül kaosu kimin organize ettiğini, bundan kimin çıkar sağladığını tam olarak anlamamız gerekiyor. Bugün bence bu herkes için açık ve net bir şekilde ortaya çıktı, aslında emir verenler açık ve kibirli davranıyorlar.
Küresel istikrarsızlığın ana yararlanıcıları, ABD’nin ve uydularının mevcut yönetici seçkinleridir. Bundan çok kanlı çıkarlar elde ediyorlar. Stratejileri de belli. Dünyanın büyük gücü ABD zayıflıyor ve konumunu kaybediyor. Küresel ekonomideki trendlere bakan herkes bunu görüyor ve anlıyor. Tek hegemonlu Amerikan dünya biçimi çöküyor, yavaş yavaş yok oluyor, giderek geçmişte kalıyor.
Ancak ABD buna katlanmak istemiyor, tam tersine hakimiyetini, küresel diktatörlüğünü sürdürmek ve genişletmek istiyor ve bunu genel kaos koşullarında yapmak daha rahat. Çünkü böyle bir kaosun yardımıyla, ülkemiz de dahil olmak üzere jeopolitik rakiplerini dizginlemek ve istikrarsızlaştırmak istiyorlar ama aslında dünya kalkınmasının yeni merkezleri, kendilerini küçük düşürmek istemeyen egemen, bağımsız ülkeler, hizmetçiler.
Bugün Rusya, tüm ülkeler ve medeniyetler için eşit haklara ve fırsatlara sahip yeni, daha adil, çok kutuplu bir dünyanın oluşumuna aktif olarak katılmakla kalmıyor. Biz sadece bu tarafsız tarihsel sürecin liderlerinden biri değiliz, daha fazlasını söyleyeceğim ve bunu herkes biliyor, Rusya geleceğimiz için, adil bir dünya sisteminin ilkeleri için, ülkelerin ve halkların özgürlüğü için savaşıyor. Biz her zaman savaşıyoruz ve askerlerimiz, subaylarımız, kahramanlarımız savaşıyor, yoldaşlarını kaybediyor.
Bir kez daha tekrar ediyorum. Ortadoğu’daki Filistin trajedisinin ve katliamın, Ukrayna’daki çatışmanın, dünya genelinde, Afganistan’da, Irak’ta, Suriye’de ve diğer bölgelerde yaşanan birçok çatışmanın arkasında ABD’nin egemen seçkinleri ve uyduları var. Bunu artık herkes anlıyor. Her yere askeri üslerini dayatıyorlar, sebepsiz yere hep askeri güç kullanıyorlar, çatışma bölgelerine silah gönderiyorlar. Finansal araçları Ukrayna ve Orta Doğu’ya yönlendiriyorlar. Ukrayna’da ve Ortadoğu’da nefreti körüklüyorlar.
Savaş alanında sonuç alamayınca Rusya’yı içeride bölmek, zayıflatmak, nifak tohumları ekmek istiyorlar. Rusya’nın Orta Doğu analizi de dahil olmak üzere küresel ve bölgesel konuların analizine rastgele katılımından memnun değiller. Emirlerine uyulmamasından veya söylenmemesinden hoşnut olmazlar. Sadece ayrıcalıklı olduklarına ve her şeyi yapabileceklerine inanıyorlar.
Kutsal Topraklarda kalıcı barışa ihtiyaçları yok. Ortadoğu’da kaosa her zaman ihtiyaç vardır. Bu nedenle Gazze Şeridi’nde derhal ateşkes ve akan kanın durdurulması konusunda ısrarcı olan ve buna hazır olan, krizin çözümüne gerçek anlamda katkı sağlamak isteyen ve bunu yapmayan ülkeleri itibarsızlaştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. üzerinde parazit yapmak istiyorum. Birleşmiş Milletler bile, hatta dünya toplumunun açıkça ifade ettiği duruş bile saldırı altında, gerçek zulüm ve itibarsızlaştırma çabaları altında.

‘Çatışmayı çözmenin anahtarı egemen, bağımsız bir Filistin devletinin, tam bir Filistin devletinin yaratılmasıdır’

haber-akcakale.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu