Teknoloji

PlayStation 5 Satışları Son Hız Artmaya Devam Ediyor

PlayStation 5, Kasım 2020’de iki modelle piyasaya sürüldü. Sonrasında yarı iletken beslemesinden kaynaklanan çip sorunu da gündeme geldi. Ancak bu sadece oyun bölümünü değil, diğer birçok şubeyi de etkiledi. Sony açısından bakıldığında bu yılın başına kadar süren PlayStation 5 tedariği sorunlarla boğuşmuştu. Konsolun yapısının tamamen değiştirilmesinin bile gündemde olduğunu duyduk. Ancak Ocak ayı başında yayınlanan yeni fragman ile var olan sorunun aşıldığı ve konsola erişimin kolaylaştığının müjdesi verilmişti. Orta aylarda daha fazla kullanıcıya ulaşmaya başlamasıyla birlikte, PlayStation 5 satışlarıAynı zamanda ileriye doğru değerli bir sıçramaya da sahne oldu.

Toplam PlayStation 5 Satışları Ne Kadar?

Japon teknoloji devinin finansal sonuçlar kapsamında açıkladığı rakamlara göre 31 Mart 2023 Cuma günü sona eren son çeyrekte 6,3 milyon adet PlayStation 5 satışı gerçekleşti. geçen yıl, toplam satış 38,4 milyononu buldun

Konsol satış adedi dışında PlayStation Plus abone sayısı da 47,4 milyon olarak açıklandı. Bu sayı geçen yılın aynı dönemi ile aynı olmakla birlikte aylık aktif PlayStation Network kullanıcısı 31 Mart 2023 prestijiyle 108 milyon. 31 Mart 2022 prestijiyle sona eren bir önceki çeyrekte bu sayı 106 milyon oldu. Yani ortada iki milyonluk bir fark olduğunu görebiliriz.

Son olarak geride bıraktığımız son çeyrekte toplam PlayStation 4 ve 5 yazılım satışı 68 milyon adet. Bu rakam, 2022 yılının aynı çeyreğine göre 2,5 milyon daha düşük. Bu satışların yaklaşık 9,5 milyonu birinci şahıs olurken, bunun geçen yılın aynı dönemine göre 5 milyon geride olduğu belirtiliyor. Yazılım satışlarının yaklaşık %70’i tam sürüm oyunlardı ve yine önceki yılın bire bir döngüsünün %1 gerisinde kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu