Ekonomi

Oyster Pearl’ün (PRL) kurucusu vergi kaçakçılığından hapse mahkum edildi

“Bruno Brock” olarak da bilinen ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), blockchain protokolü Oyster Pearl’ün kurucusu Şef Bruno ElmaaniVergi kaçakçılığı suçundan 4 yıl hapis cezasına çarptırıldığını bildirdi.

Ayrıca bir yıl denetimli serbestlik cezasına çarptırılan Elmaani’nin 5,5 milyon dolar tazminat ödemesine karar verildi. Bu fiyat talep edilen vergi kaybını temsil etmektedir. Nisan 2023’te suçunu itiraf eden Elmaani’ye, Federal Soruşturma Bürosu ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Kurulu’nun desteğiyle 2020 yılında ABD Ulusal Gelir İdaresi (IRS) ve Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu (SEC) tarafından ayrı ayrı dava açıldı.

Adalet Bakanlığı’na göre Elmaani, parayı ilk olarak aile üyelerine, arkadaşlarına ve kendisine aktarmak için madeni para karıştırıcıyı kullandı. Böylece kripto para birimlerinin gerçek amacını blockchainde gizlemeyi başardı.

Vakanın başlangıç ​​noktası Elmaani’nin incisidir ( PRL Bu, aracılığıyla “milyonlarca dolar” kazandığı 2017 yılına kadar uzanıyor. Bu satışlardan elde edilen gelir raporlanmıyor ve vergi beyannamesinde sahtecilik yapıldıktan sonra para gayrimenkule yatırılıyor.

Elmaani itiraf etti:

ABD Başsavcısı Damian Williams şunları söyledi: “Amir Elmaani, milyonlarca dolarlık kripto para birimi kârını gizleyerek hem vergi yükümlülüklerini hem de yatırımcıların güvenini ihlal etti. “Kripto piyasasındaki tüm katılımcıların kurallara uyması gerekiyor, aksi takdirde bu ihlalciler cezalandırılıncaya kadar yorulmadan çalışacağız.”söz konusu.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

haber-korkut.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu