Haber

Meteoroloji’den Marmara Bölgesi için ‘Fırtına’ Uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), Marmara Bölgesi için ‘fırtına’, ‘karla karışık yağmur’ ve ‘tarımsal don’ uyarısı yaptı.

MGM İstanbul Bölge Hasar ve Erken Uyarı Merkezi’nden yapılan açıklamada, Marmara Bölgesi için uyarılarda bulunuldu.

MGM’nin son değerlendirmelerine göre; rüzgar ve fırtına, güneyli, yarın İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova çevrelerinde, batı ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa, yer yer 70-60 km/sa, yer yer kısa süreli) esecek. km/h) şeklinde esmesi bekleniyor. Yetkililer, ulaşımda aksamalar, çatının patlaması, soba ve doğalgaz zehirlenmesi gibi aksiliklere karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

Hava sıcaklıkları 5-10 derece azalacak

Meteoroloji’den yapılan son değerlendirmelere göre; Balkanlardan gelecek soğuk ve yağışlı havanın Marmara’yı da etkileyeceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 5-10 derece altına düşmesi bekleniyor. Soğuk hava ile birlikte yağış; Yarın İstanbul ve bölgenin doğusunun yer yer kuvvetli, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova’nın yüksek kesimlerinde yer yer sulu kar yağışı olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın Salı ve Çarşamba günü kuzey yönlerden kuvvetli, Salı günü ise fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

Marmara için ‘tarımsal don’ uyarısı

Çarşamba gününden itibaren bölgede hafif tarımsal donlar, güneydoğu kesimlerde (Sakarya ve Yalova) kuvvetli tarımsal donlar olacağı tahmin ediliyor. Yetkililer, özellikle tarımsal faaliyetlerle uğraşanların, tarımsal don tehlikesine karşı önlem almasını istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu