Haber

Lübnan Başbakanı, Avrupa Parlamentosu’nun Suriyeli mültecilerin Lübnan’da kalmasını destekleme kararını eleştirdi

BEYRUT, 24 Temmuz (Xinhua) — Lübnan Başbakanı Najib Mikati, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Suriyeli mültecilerin Lübnan’da kalmasını destekleyen son kararının Lübnan’ın egemenliğini açıkça ihlal ettiğini söyledi.

Lübnan Bakanlar Kurulu’ndan Pazar günü yapılan yazılı açıklamaya göre Mikati, “Lübnan, Avrupa Parlamentosu’nun son kararından hayal kırıklığına uğradı. Bu karar, Lübnan’ın egemenliğinin açık bir ihlalidir ve Lübnan halkının endişelerini ve taleplerini dikkate almamaktadır.”

Mikati açıklamayı Roma’da düzenlenen Uluslararası Kalkınma ve Göç Konferansı’nda yaptı.

Mikati, Avrupa Parlamentosu’nun son kararının Lübnan’ın karşı karşıya olduğu çok yönlü kompleksleri ve zorlukları göz ardı ettiğini belirtti.

Başbakan, yerinden edilmiş Suriyelilerin Lübnan’da uzun süredir varlığının önemli yansımalarının ülkenin sosyal dokusunda istikrarsızlığa yol açtığını ve ülkenin bir çeşitlilik modeli olarak varlığını doğrudan tehdit ettiğini ekledi.

12 Temmuz’da Avrupa Parlamentosu, Lübnan’daki duruma ilişkin bir dizi karar aldı ve mültecilerin Suriye’deki çatışma eğilimli bölgelere gönüllü ve onurlu bir şekilde geri gönderilmesine ilişkin koşulların karşılanmadığını vurguladı.

Kişi başına düşen en yüksek mülteci sayısına sahip ülke olmaya devam eden Lübnan, 1,5 milyon ile 2 milyon arasında Suriyeli mülteciye sahip olduğunu iddia ediyor.

Lübnanlı yetkililer, ülkedeki iç güvenlik ve ekonomik koşulların artık Suriyeli mültecilerin kalmasına izin verecek durumda olmadığını söyleyerek, Suriyelilerin ülkelerine dönmesi konusunda ısrar ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu