Teknoloji

iPad üzerinde hesap makinesi nasıl çalıştırılır?

Apple iPad’i piyasaya süreli 14 yıl oldu ve tablet hala bir hesap makinesi uygulamasıyla birlikte gelmiyor. iPhone ve Mac’te olmasına rağmen iPad’de hesap makinesi yok. Ancak bir profesyonel gibi hesaplama yapmak istiyorsanız, birkaç basit çözüm var…

1. Spotlight’ı kullanın

Spotlight Search iPhone, Mac ve tabii ki iPad’inizde de çalışan yerleşik bir hesap makinesine sahip. Spotlight’ı iPad’inizde ana ekrandan aşağı doğru kaydırarak açabilirsiniz veya tabletinizi donanım klavyesiyle kullanıyorsanız Command + Space kısayolunu kullanarak başlatabilirsiniz. Spotlight ekrandayken, gerçekleştirmek istediğiniz hesaplamaları yazın ve sonuçlarını alın. Spotlight’ın hesap makinesi toplama, çıkarma, bölme, çarpma, yüzdeler, üsler ve çok daha fazlasını yapabilir.

Doğru sözdizimini bildiğiniz sürece, birçok hesaplamayı doğrudan Spotlight’tan kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, 5⁴, 5^4 olarak yazılmalıdır; bunu yaptığınızda Spotlight size doğru sonucu gösterecektir. Ancak bunu zaten diğer hesap makinelerinde de bu şekilde yazmak zorundasınız.

2. Siri’den hesaplamasını isteyin

Spotlight hesaplama konusunda çok başarılı, ancak temel hesaplamalar için Siri çok daha hızlı. Siri’den her türlü temel matematik işlemini kolayca yapmasını isteyebilirsiniz ve hızlıca sonuç alabilirisiniz. Siri sizi doğru duyduğu sürece, hesaplamalarınızı hemen yapabilirsiniz.

3. Web’de aramayı deneyin

Spotlight veya Siri sizin için yeterli değilse, Google, DuckDuckGo veya Kagi gibi bir arama motoru kullanmayı deneyebilirsiniz. Sadece arama çubuğuna hesaplamanızı yazın ve tüm bu arama motorları size doğru sonuçları gösterecektir.

4. Bir hesap makinesi uygulaması indirin

Tüm bu çözümlere rağmen hala ayrı bir hesap makinesi uygulaması istiyorsanız, onu App Store’dan indirmek zorundasınız ki, Apple da zaten tam bu yüzden iPad’e hesap makinesi eklemiyor. Bazı insanlar için özel bir hesap makinesi uygulaması olmazsa olmazdır. Eğer canınız bir hesap makinesi isterse, App Store’daki en iyi seçenekler şunlar:

  • Calzy (5 dolar): iPad için en iyi tasarlanmış hesap makinesi uygulamalarından biri. SlideOver ve Split View’u destekler ve sayısal değerleri yeniden kullanmak için düzgün bir hafıza alanına sahiptir.
  • PCalc (10 dolar): Son derece özelleştirilebilir, zengin özelliklere sahip bir hesap makinesi.
  • MyScript Hesap Makinesi (3 dolar): Denklem çözmekte başarılı bir uygulama.
  • Soulver (3 dolar): Hesaplamalar için kelimeleri ve sayıları yan yana doğal bir dille kullanmanızı sağlar.
  • PhotoMath: Google’ın ücretsiz bilimsel hesap makinesi. Matematik problemlerinin fotoğraflarını çekin ve adım adım çözümler elde edin.

gordesajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu