Ekonomi

Haleon hisse senedi değeri düşen satış gelirleri nedeniyle azalıyor

Haleon (HLN) Çarşamba günü ilk çeyreğe ilişkin mali sonuçlarını açıkladı. Şirket, geçen yılın aynı dönemine kıyasla gelirlerinde %2,2’lik bir düşüş yaşarken, organik karında önemli bir büyüme kaydetti.

Şirketin 31 Mart’ta sona eren üç aylık dönemdeki toplam geliri 2,92 milyar Sterlin olurken, %4,6’lık olumsuz kur etkisi ve %0,6’lık birleşme ve satın almalardan kaynaklanan olumsuz etki bu geliri etkiledi. Haleon, Sensodyne, Parodontax, Polident/Poligrip ve Centrum ürünlerinin kayda değer performansıyla, ana markalarının %5,2’lik bir organik gelir artışı yaşadığını vurguladı. Genel organik gelir artışı ise %3 oldu.

Başarılı ürün inovasyonu ve etkili pazarlama stratejileri ile desteklenen Ağız Sağlığı ve Vitaminler, Mineraller ve Takviyeler (VMS) bölümlerinde de etkileyici sonuçlar gözlemlenmiştir.

Haleon, brüt kâr marjlarındaki iyileşme ve maliyet tasarrufu önlemlerinden faydalanarak organik kârda %12,8’lik bir artış elde etti. Ayrıca, şirketin düzeltilmiş faaliyet kârı marjı organik bazda 220 baz puan artışla %24,2’ye ulaştı. Haleon, bir önceki yıla göre %4,5’lik bir artışla 655 milyon £ faaliyet kârı bildirdi.

Şirket yılın tamamı için beklentilerini teyit ederek %4 ila %6 arasında bir organik gelir artışı öngördü.

UBS analistleri mali raporla ilgili olarak şu yorumu yaptı: “Haleon’un ilk çeyrekteki organik satış büyümesi +%3,0 ile Visible Alpha’nın konsensüs tahmini olan +%3,2’nin ve UBS tahmini olan +%3,2’nin biraz altında kaldı.”

“İlk çeyrekte çeşitli bölgelerde uygulanan ek fiyatlandırma önlemleri nedeniyle +%5,0’lık fiyat artışı, konsensüs tahmini olan +%3,5’i ve UBS tahmini olan +%4,0’ı aştı.”

Jefferies analistleri Haleon’un güncellemesini “olumludan daha az” olarak nitelendirerek kendi bakış açılarını ortaya koydular.

Analistler, “Piyasa tahmini olan yaklaşık -%0,8’e kıyasla hacim/karışımdaki %2’lik eksiklik, Amerika Birleşik Devletleri pazarı ve önceki yüksek soğuk/grip sezonuyla karşılaştırmanın yanı sıra perakendeci stok seviyelerindeki ayarlamalarla bağlantılıdır,” dedi. “Ancak bunun bugün olumsuz bir etkisi olacaktır. Faaliyet marjı performansı büyük ölçüde zamanlamadan (girdi maliyetleri ve maliyet tasarrufları) kaynaklanmaktadır ve gelecekteki görünüm aynı kalacaktır. Karşılaştırma tabanı artık daha tutarlı hale geliyor, ancak bugün olumlu bir görünümü destekleyen bir gün değil.”

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale AI teknolojisinin yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla bilgi için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

dortyolajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu