Ekonomi

Goldman Sachs düşen enflasyon nedeniyle tahvil tavsiyesini nötre çevirdi

Goldman Sachs, enflasyonun azalması ve merkez bankasının sıkılaştırma politikasının sona ermesi nedeniyle tahvillerin daha cazip hale geldiğini söyledi. Bu, dünya çapındaki tahvil yükselişinin ve ABD Merkez Bankası ile İngiltere Merkez Bankası’nın faiz artırımlarını duraklattığı yönündeki spekülasyonun ardından geldi. Firma, Haziran 2020’den bu yana ilk kez tahvil tavsiyesini nötr olarak değiştirdi.

Bu değişiklik, devam eden tahvil satışları, olumlu bilgi sürprizleri ve artan uzun vadeli tahvil getirilerinin ekonomi üzerindeki etkisi arka planında gerçekleşiyor. Goldman Sachs’ın analizi, 10 yıllık Hazine tahvil getirilerinin önümüzdeki yıl %4,6 civarında, 300 yıllık ortalamaya yakın seyredeceğini öngörüyor. Tahvil arzına ilişkin endişeler nedeniyle faiz oranlarında olası aşırı artışlara rağmen bunların kısa ömürlü olması bekleniyor.

Federal Reserve yetkilileri de bu bakış açısına katılıyor ve Goldman Sachs’ın analizine göre yaklaşık dört faiz artışına denk gelen Hazine getirilerindeki son artışın ek faiz artırımlarına olan ihtiyacı azalttığını savunuyor.

Bu koşullara ve tarafsız tahvil pozisyonuna rağmen Goldman Sachs, Eylül ayında tahvillere yönelik çok ağır bir duruş önermekten kaçındı ve bu kararını ABD ekonomisinin güçlü sağlığına bağladı. Şirket, 4. çeyrekte ABD büyümesinde yavaşlama bekliyor ancak resesyon olasılığını göz ardı ediyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu