Haber

Fransa, Nijer’e yaptığı mali yardımı kesti

Fransa, ordunun Nijer’de iktidarı ele geçirmesinin ardından Nijer’e yaptığı mali yardımı kestiğini açıkladı.

Nijer Devlet Lideri Mohamed Bazoum, 26 Temmuz’da Muhafız Alayı tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gözaltına alındı, ardından Ordu Sözcüsü Amadou Abdramane ulusal kanaldan darbe açıklamasını okudu. Ülkedeki askeri darbenin başı, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdourahmane Tchiani, geçiş hükümetinin lideri olmuştu. Ordunun Nijer’de iktidarı ele geçirmesinin ardından Fransa’dan tepki geldi. Fransa Dışişleri Bakanlığı, Fransa’nın Nijer’e yönelik tüm kalkınma yardımlarını ve bütçe desteğini askıya aldığını duyurdu. Bakanlık, demokratik olarak seçilmiş Devlet Başkanı Bazoum’un yeniden görevde olduğu anayasal düzene derhal geri dönülmesini talep etti.

Avrupa Birliği’nin (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, yaptığı açıklamada, “(Nijer’de) bütçe desteğinin hızla kesilmesinin yanı sıra, güvenlik alanındaki tüm işbirliği faaliyetleri askıya alınmıştır. süresiz”.

Nijer, AB için kilit ülkelerden biri

Nijer, Avrupa Birliği’nin Sahra Altı Afrika bölgesinden düzensiz göçmen akışını durdurmaya yardımcı olan kilit Afrika ülkelerinden biri olarak görülüyor. AB’nin askeri eğitim misyonu için Nijer’de çok az asker var. Dünya Bankası, Nijer’in dünyanın en fakir ülkelerinden biri olduğunu ve yılda yaklaşık 2 milyar dolarlık kalkınma yardımı aldığını belirtiyor. 2021-2024 ortasında AB, Nijer’de idareyi, eğitimi ve sürdürülebilir kalkınmayı güzelleştirmek için bütçesinden 503 milyon avro ayırdı. – PARİS

gaziosmanpasahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu