Haber

France 24, Arapça konuşan kadın muhabirine fanatik İsraillilerce yapılan saldırıyı kınadı Açıklaması

Fransız televizyon kanalı France 24, dün Kudüs’te yayına bağlanan muhabirleri Leyla Avde’ye Arapça konuştuğu için saldıran ve engellemelerde bulunan fanatik İsraillilerin müdahalesini sert bir lisanla kınadı.

Kanaldan yapılan yazılı açıklamada, dün Kudüs’te Arapça konuşan kadın muhabirleri Avde ve kameramanları Nadir Baybers’in, fanatik Museviler tarafından taciz ve taarruza uğradığı belirtildi.

“Leyla, İsrailli fanatikler tarafından bir yılda üçüncü kez hedef alındı. (Fanatik İsraillilerin) Bu dokunulmazlıkları derhal sona ermeli.” sözü kullanılan açıklamada, France 24’ün bu saldırıları şiddetle kınadığı vurgulandı.

Açıklamada, Kudüs’te sabah iki patlamanın yaşandığı mahalde yayın yapan muhabir ve kameramanlarının fanatik İsrailliler tarafından evvel aşağılandığına, sonra hücuma uğradığına ve ekipmanlarının ziyan gördüğüne işaret edilerek, basın özgürlüğüne açık ve kasıtlı bir hücum teşkil eden bu olay nedeniyle takımın hala şok içinde olduğu belirtildi.

İsrail polisi müdahale etmediği üzere gazetecilerden gitmelerini istedi

France 24 Gazeteciler Cemiyetinden yapılan açıklamada da fanatik İsraillilerin, canlı yayına müdahale ederek kameralar önünde “Araplara ölüm”, “Arap istemiyoruz, terörist istemiyoruz, defol buradan.” dedikleri bildirildi.

Canlı yayın bittikten sonra da grubun etrafını çevreleyen fanatik Musevilerin hakaretler ve saldırgan hallerini artırarak muhabir Avde’ye “Gazze’ye gidin” diyerek saldırdıkları, kameraman Baybers’i yumrukladıkları ve kamerasının tripodunu kırdıkları anlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Leyla’nın ısrarlı bir formda yardım istediği polis, müdahalede bulunmadığı üzere grubumuzdan alanı terk etmelerini istedi. Bu şiddet ve İsrail polisinin yardım davetini reddetmesi karşısında takımımız işini bırakıp kaçmak zorunda kaldı.”

Söz konusu saldırının, polisin umursamazlığının kabul edilemez olduğunun ve basın özgürlüğünün esaslarından biri olan hiçbir demokraside buna tahammül edilemeyeceğinin altı çizilen açıklamada, “İsrail güvenlik ve siyasi makamlarını, gazetecileri, ömürlerinden telaş duymadan işlerini olağan şartlarda yapabilmeleri için müdafaa sağlamaya çağırıyoruz.” sözüne yer verildi.

Açıklamada, kanal idaresinin, Avde’nin işini olağan halde yapmaya devam etmesi ve alana çıkması için dayanağını esirgemeyeceği vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu