Ekonomi

Fed/Bostic: Faiz artışından sonra ara vermeli

Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic, hala çok yüksek olan enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarının bir kez daha yükseltilmesinden ve ardından bir süre daha yüzde 5’in üzerinde tutulmasından yana olduğunu söyledi.

Salı günü CNBC’ye verdiği röportajda Bostic, “Hala yapılacak çok iş var ve ben bunu yapmaya hazırım.” dedi. Bir sonraki atılımın ardından Bostic, “Veriler beklediğim gibi çıkarsa, orada bir süre daha dayanabileceğiz” dedi.

Fed yetkililerinin 2-3 Mayıs’ta bir araya geldiklerinde faiz oranlarını mevcut %4,75’ten 25 baz puan artırarak %5’e yükseltmeleri bekleniyor. Fiyat baskılarının hafiflediğine dair kanıtları izlerken bir duraklama sinyali de verebilirler.

Ancak daha şahin politika yapıcılar arasında yer alan St. Louis Fed başkanı James Bullard da Reuters’e faiz oranlarının yüzde 5,5 ila yüzde 5,75 aralığına düşürülmesinden yana olduğunu söyledi. Bullard, “Wall Street, altı ay içinde bir sakinlik olacağı fikrine çok bağlı, ancak bu tür bir genişlemeyi gerçekten bu şekilde okuyamazsınız. İşgücü piyasasındaki güç bu yıl tüketimi artırdı” dedi.

Ne Bostic ne de Bullard bu yıl para politikasını oylamayacak.

Bostic, ABD ekonomisinin resesyona girme risklerinin ve bankacılık sektöründeki son gerilimlerin büyümeye karşı zararlı ters rüzgarlar yaratmasının olası olmadığını söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu