Yaşam

Eski başkanın cinsel tacizine uğradığını söyleyen Fraser, Altın Küre törenine katılmayacak

Hollywood’da hızlı bir yükselişe geçtikten sonra uğradığı cinsel tacizi itiraf eden ve sonra da hem depresyona giren hem “kara liste”ye alınması nedeniyle kariyeri bitme noktasına gelen Brendan Fraser, başrolünü üstlendiği The Whale (Balina) adlı filmle yeniden doğdu.

Mumya ve Dünya’nın Merkezine Seyahat üzere sinemalarla bir periyoda damgasını vuran ünlü oyuncu, The Whale sinemasıyla yakaladığı muvaffakiyet sayesinde tekrar gündeme oturdu. Venedik Sinema Festivali’nde dakikalarca ayakta alkışlanan ve gözyaşlarını tutamayan Fraser, Londra Film Festivali’nde de seyircinin alkış yağmuruna tutuldu. Hatta Fraser bir orta başını direktör Aronofsky’nin omzuna koyup seyirciyi o şekilde selamladı.

GQ dergisine konuşan Fraser, aday gösterilse bile 10 Ocak’ta düzenlenecek olan Altın Küre Ödülleri’ne katılmayacağını açıkladı.

“Hollywood Yabancı Basın Birliği’yle olan geçmişim, ona duyduğum hürmetten çok daha fazla” ifadelerini kullanan ünlü oyuncu, aday gösterilirse törene katılıp katılmayacağı yönündeki soruya ise, “Hayır, katılmayacağım” dedi:

“Onlarla geçmişimizden ötürü katılmayacağım. Benim annem bir iki yüzlü doğurmadı. Hakkımda bir çok şey söyleyebilirsiniz, fakat iki yüzlü diyemezsiniz.”

Brendan Fraser 2003 yılında Beverly Hills’deki bir öğle yemeğinde Altın Küre Ödülleri’nin de organizatörü olan Hollywood Yabancı Basın Birliği’nin eski başkanı Philip Berk tarafından elle taciz edildiğini 2018’de yaptığı bir açıklamada duyurmuştu.

Fraser uzun müddettir beyaz perdede görülmemesinin sebebinin bu olduğunu belirterek, “Kendimi suçluyordum ve acınacak haldeydim. Çünkü “Bu hiçbir şey. Adam uzandı ve bir his yakaladı” diyordum. Kendimi içime çekilmiş hissettim” demişti.

Berk ise, 2018’de Fraser’a verdiği karşılıkta argümanların ‘tamamen uydurmasyon’ olduğunu ileri sürmüş lakin daha sonra ünlü oyuncuya bir özür mektubu yazmıştı. Hollywood Yabancı Basın Birliği’nin yürüttüğü bir iç soruşturmada Berk’in Fraser’a ‘uygunsuz bir formda dokunduğu’ sonucuna ulaşılmış, ancak Berk’in davranışının ‘şaka niyetli olduğu, herhangi bir cinsel girişim’ olmadığı savunulmuştu.

Fraser yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

“İstediklerini yapabileceklerini biliyordum. Onlarının sözünün geçerli olacağını biliyordum. Bu haliyle bu sistemin içerisinde bir geleceğimin olmayacağını biliyordum. Bence bunun temel nedeni, insanların böyle bir duruma duygusal olarak yatırım yapmaları için fazla dikenli, keskin kenarlı veya iğrenç görülmesiydi.”

Geçtiğimiz yıl Altın Küre Mükafatları, etik mevzudaki tenkitler ve oy veren siyahi üye bulunmadığının ortaya çıkması nedeniyle bir skandala sürüklenmiş ve iptal edilmişti. Birçok yıldız, yayıncı ve üretim şirketi Altın Küre’yi boykot ettiklerini söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu