Ekonomi

Dolar/TL 30.1020 seviyesinde işlem görüyor

Dolar/TL güne değerle başladıktan sonra 30.1020 seviyesinde işlem görüyor. Dün düşüş trendinde hareket eden dolar/TL, günü yüzde 0,08 düşüşle 30,0809 seviyesinde tamamladı.

PARALARDA SON DURUM

Yeni güne yükselişle başlayan Dolar/TL, saat 11:00 itibarıyla yüzde 0,1 artışla 30,1020 seviyesinde işlem görüyor. Aynı zamanda euro/TL yüzde 0,3 düşüşle 32,8810’dan, sterlin/TL ise yüzde 0,4 düşüşle 38,1590’dan satılıyor. Dolar endeksi şu anda yüzde 0,5 artışla 102,9 puanda bulunuyor.

ANALİSTİN YORUMU

Analistler, bu yıl faiz indirimine başlaması beklenen merkez bankalarının ne zaman faiz indirimine başlayacağına dair belirsizliğin yanı sıra Orta Doğu’da artan gerilimin varlık fiyatları üzerinde etkili olduğunu kaydetti.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) geleceğe yönelik politikalarına ilişkin belirsizliklerle doların diğer para birimleri karşısında güçlenmeye devam ettiğini söyleyen analistler, Kızıldeniz’deki gelişmelerin yatırımcılar tarafından yakından takip edildiğini belirtti.

Analistler, hafta sonuna doğru Fed yetkililerinin sözlü yönlendirmelerinin de yatırımcıların ilgi odağı olacağını belirterek, banka yetkililerinin açıklamalarının Fed’in önümüzdeki dönemde atacağı adımlara dair ipuçları arayacağını vurguladı.

Öte yandan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankalar ile finansal kiralama, faktoring, finansman, tasarruf finansmanı ve varlık yönetimi şirketlerinin 1 Ocak 2025 tarihinden itibaren enflasyon muhasebesine geçiş yapacağını duyurdu.

Analistler, bugün ülkede bilgi gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise Euro Bölgesi’nde ZEW ekonomik güven endeksi ile ABD’de New York Fed imalat endeksi verilerinin takip edileceğini belirtti. Teknik olarak dolar endeksinde 101 ve 100 puanlar destek konumunda, 103 ve 104 puanlar ise direnç konumunda bulunuyor. Öyle olduğunu kaydetti.

besnihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu