İş

Dolandırıcıların yeni oyunu: Bu numarayı açmayın!

Dolandırıcıların yeni hedefi işsizler oldu. Complaintvar’ın Trend100 bilgilerine göre; Şubat ayı ortasından itibaren dolandırıcılar, gördükleri vatandaşları yüksek gelirli iş vaadiyle kandırmaya başladı.

0850 545 43 70 istedikleri telefon numaralarına. “Günde 10 bin TL gelir”Umut verici mesajlar gönderen dolandırıcılar, gönderdikleri kişiye tıklanması durumunda hazırladıkları senaryonun ikinci perdesini sahneliyor.

Büyük markaların isimleri ve siteleri taklit ediliyor

Linkteki adrese tıkladığında kurbanları +9893***66251 Mesajı alan kişiye WhatsApp hesabı yönlendiren dolandırıcılar; Yarı zamanlı mı yoksa tam zamanlı bir işte mi çalışmak istediğini sorar.

Kurban; bu sefer işle ilgili detayları sorduğunda. +2165***076WhatsApp şirket hesabından büyük bir ayakkabı firmasında e-alışveriş online işe alma görevlisi olarak çalıştığını ve adının Melis A. olduğunu söyleyen bir kişiye yönlendiriliyor.

Ağın adına misyoner gibi davranan hanımefendi, karşısındaki kişiye bir davet kodu gönderiyor ve ilgili linkten giriş yapmasını istiyor. Link tıklandığında büyük ayakkabı firmasının ismi yeniden isimlendirilmektedir. “VİP”Şifreli bir taklit sitesi açılıyor ve sizden bazı bilgiler isteniyor.

Bu bahsin mağduru olan veya kişisel verilerinin ele geçirildiğinden endişe duyan kullanıcılar; sikayetvar.com sistemine ekledikleri analiz talepleri ile konuyu Trend100 listesine taşıdılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu