Haber

DİSK, TÜİK’e açtığı davayı kazandı: ‘Enflasyon tabanının fiyat listesini açıklamak zorundalar’

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) enflasyon hesaplamasında kullanılan fiyat listesinin açıklanması nedeniyle açtığı davayı Devrimci Sendikalar Konfederasyonu (DİSK) kazandı.

DİSK’ten yapılan açıklamada, TÜİK’in enflasyon hesaplamasına esas fiyat listesi açıklamasını Haziran 2022’de durdurduğu hatırlatıldı.

Açıklamada, “Madde fiyat listesinin açıklanmasının askıya alınması enflasyon verilerini daha da şüpheli hale getirdi” denildi. AR, 3 Haziran 2022 tarihinde TÜİK’ten bilgi talebinde bulunmuştur. TÜİK, ürün sepeti ve ortalama ürün fiyat listesinin yayınlanmayacağını belirterek bilgi talebini reddetmiştir.

DİSK’in 6 Haziran 2022’de Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden yaptığı başvuruyla Bilgi Kurulu’na yaptığı itiraz da reddedildi. Bunun üzerine DİSK dava açtı.

‘REDDETMEK HUKUKSUZDUR’

Kararını açıklayan Ankara 6. İdare Mahkemesi, DİSK’in talep ettiği bilgilerin açıklanmasının kurum misyonunun gereği olduğuna ve bilgi talebinin reddedilmesinin usule aykırı olduğuna oybirliğiyle karar verdi.

DİSK’ten yapılan açıklamada, “Ankara 6. İdare Mahkemesi’nin 31 Mart 2023 tarih ve 2022/2383 sayılı ve 2023/700 sayılı kararında DİSK’in talep ettiği bilgiler, TÜİK’in elde ettiği istatistiksel verilerle ilgili olup, kurum tarafından önceki yıllarda yayımlanmış ve bu bilgiler kurum tarafından belirtilmiş olup, görevi gereği sahip olması gereken bilgilerden biri olduğu gerekçesiyle bilgi talebinin reddedilmesinin hukuka aykırı olduğuna karar vermiştir. , dava konusu ret işleminin iptal edildiğini beyan eder.

Birliğin yeniden TÜİK’e başvuracağı belirtilen açıklamada, “TÜİK bu yargı kararıyla 2022 Haziran ayında durdurduğu enflasyona dayalı madde fiyat listesini açıklamak zorunda. kararın gereği, madde fiyat listesinin DİSK’e sunulması ve kamuya açıklanmasıdır.” kelimeler yer aldı.

ÇERKEZOĞLU: KAZANDIĞIMIZ DAVANIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

DİSK Genel Başkanı İş Çerkezoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, TÜİK’in fiyat listesini açıklamak zorunda kaldığını söyledi.

Çerkezoğlu, “Kazandığımız davanın takipçisi olacağız: 2022 yılı Haziran ayından bu yana gizlenen bu bilgiyi tüm emek gelirlerini etkileyen enflasyon hesabıyla ilgili olarak TÜİK’ten talep edip kamuoyu ile paylaşacağız” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu