Ekonomi

Deprem bölgesindeki yetiştiricilere 43 bin 317 küçükbaş hayvan dağıtıldı

Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Başkanı Nihat Çelik, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta depremden etkilenen illerdeki yetiştiricilere 43 bin 317 küçükbaş hayvanın teslim edildiğini bildirdi.

Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, hayvanları telef olan yetiştiricilere dağıtımların tamamlandığını belirterek, sektör adına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya teşekkür etti.

12 Mart’ta yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kapsamında yetiştiricilerin telef olan hayvanlarına ayni tazminat ödendiğini belirten Çelik, “Bakanlığımızdan aldığımız bilgiye göre; , Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa ve Elazığ illeri ile Sivas’ın Gürün ilçesinde il/ilçe hasar tespit heyetleri tarafından yürütülen çalışma sonucunda 27 Mayıs’ta hayvan dağıtım süreci başlatılmış olup, bugün itibarıyla 43 hayvanın dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Bölgede bin 317 küçükbaş hayvanın üretimi tamamlandı.” dedi.

Yetiştiricilere ücretsiz hayvan dağıtımının hem maddi hem de manevi açıdan değerli olduğunu vurgulayan Çelik, şöyle konuştu:

“Devletimiz maddi ve manevi olarak mağdurların yanında olduğunu bir kez daha göstermiştir. Depremden etkilenen illerimizde yetiştiricilerimizin kaybolan koyun ve keçilerinin dağıtımının ücretsiz olarak tamamlanmasına karar verilmiştir. Yaraların iyileşmesi açısından bölümümüz adına sevindirici oldu. Öte yandan bölgenin küçükbaş hayvancılık açısından da değerli bir değere sahip olduğunu da belirtmekte fayda var.” Bunu dikkate aldığımızda yetiştiricinin zararının telafi edilmesini hem maddi hem de manevi açıdan çok değerli buluyoruz. Bu nedenle sadece deprem bölgesinde değil, ülkemiz genelinde çiftçilerimize ve yetiştiricilerimize, deprem bölgesinde tarımın yeniden canlandırılması konusunda desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve bu anlamda teşekkürlerimizi sunuyoruz. Hayvancılığın canlandırılması için aralıksız çalışan Tarım ve Orman Bakanımız Sayın İbrahim Yumaklı’ya ve bakanlık personelimize şubemiz adına teşekkür ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu