Ekonomi

Borsa İstanbul haftaya nasıl başladı?

Investing.com – BIST 100 endeksi, haftaya yatay bir başlangıçla 4.451,86 puandan başladı.

Endeks, geçen hafta 4.230 – 4.552 puan aralığında hareket ettikten sonra %5,66 oranında yükselişle haftayı 4.455 puandan kapanış gördü. Yatay açılış sonrası alıcılı hareket eden BIST 100, açılış sonrası %1’e yakın yükselişle 4.500 bandına geri döndü. 

Hafta açılışında elektrik, basit metaller, odun, kağıt ve baskı, %2,5’in üzerinde kıymet artışıyla öne çıktı. Güne ekside başlayan endekslerin başında ise ulaştırma, perakende ticaret ve spor geldi.

Bankalar, haftaya yatay başlangıç yaptı. Holding endeksi, yarım puana yakın bir yükseliş görürken sınai ve inşaat bölümü, %2 düzeyinde bir kıymet artışıyla ilerliyordu. 

BIST 100 endeksine dahil paylar ortasında birinci saatte HEKTS, KARSN, GUBRF, DOAS ve ODAS, en çok bedel artışı gören paylar oldu. NTHOL, PGSUS ve ISMEN ise endekste güne satıcılı başlayan payların başında yer aldı. 

Borsa İstanbul genelinde AKENR, GZNMI, PRDGS ve TUCLK, güne tavan fiyatından başladı. SNGYO ise güne taban fiyatından başlayan pay oldu. 

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri, sabah saatlerinde karışık bir seyre sahipti. Çin endeksleri hafif alıcılı hareket ederken Asya’da geri kalan endeksler satıcılı hareket ediyordu. 

ABD borsaları, geçen haftayı artıda kapattı. Nasdaq, %1,88, S&P 500, %0,92 ve Dow Jones, %0,1 yükseldi. ABD vadeli endeksleri, sabah saatlerinde satıcılı devam ediyordu. Avrupa vadeli endeksleri ise FTSE 100 dışında alıcılı hareket ediyordu.

Yazar: Günay Caymaz 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu