Haber

Binlerce yıllık medeniyete ev sahipliği yapan Paysor keşfedilmeyi bekliyor

Binlerce yıllık medeniyete ev sahipliği yapan Paysor keşfedilmeyi bekliyor

ERZURUM – Erzurum’un Uzundere ilçesinde bulunan Prasaor (halk dilinde Paysor) mevkii, binlerce yıllık medeniyete ev sahipliği yapmış bir bölge olarak keşfedilmeyi bekliyor.

İlgili Makaleler

Geniş bir alana yayılmış olan ve hangi uygarlıkların yaşadığı tam olarak bilinmeyen Paysor, binlerce yıllık tarihi barındırıyor. Yörede bir dağ tamamen mezarlık olarak kullanılmış. Mezarlığı hızla aşan dağ yamaçları yerleşim yeri ve ahır olarak kullanılmış. Bölgede 1 kilise, 1 kale, yüzlerce eski yerleşim yeri, binlerce mezar, besinlerin muhafazası için yer altına inşa edilmiş mahzenler, su hücreleri, asırlık karaağaçlar ve antik çağlara ait küpler bulunmaktadır.

Eski yerleşim yerlerine ait ocaklar, pencereler, kapı giriş sütunu kalıntıları halen görülebilmektedir. Burada yaşayan medeniyetlerin bir doğal afet sonucu bu şehri terk ettikleri sanılmaktadır. Bölgeyle ilgili şu anda herhangi bir araştırmanın yapılmadığı ancak bölgede doğal afetlerin izlerinin görüldüğü anlaşıldı. Bu bölgeye araç yolu olmadığı için kalıntıların kısmen günümüze kadar geldiği düşünülmektedir.

Paysor bölgesinde Osmanlı döneminden kalma bir cami kalıntısı da bulunmaktadır. Cami duvarları ve mihrap taş oymaları halen yerindedir. Araç yolu olmadığı için bu bölgede arazisi olan vatandaşlar bazen atla bazen de yaya olarak ilçe merkezinden bir buçuk saat sürüyor.

1.500 rakımda bulunan Prasaor, keşfedilmeyi ve tarihinin ortaya çıkarılmasını bekliyor. Kalenin çevresinde yüzlerce küp modül ve mezar kalıntısı bulunmaktadır. Vatandaşlar, hazine avcıları tarafından kısmen tahrip edilen bölgenin araştırılmasını ve savunulmasını istiyor.

(TS-AT-ŞG-Y)

haber-bafra.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu