Haber

Belçika, İsrail’e yönelik tavrını AB’ye örnek gösterdi

Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) Avrupalı ​​uzmanlarından Claudio Francavilla, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları karşısında İsrail’i eleştirebilen Belçika’yı diğer üye ülkelere örnek göstererek, İsrail’in tutumunun aksine Avrupa Birliği (AB), “Yaptırımların ve hesap verebilirliğin desteklenmesi için AB düzeyinde fikir birliğine varılması gerektiğini” söyledi. “Gerek yok” mesajını verdi.

Francavilla, HRW’nin internet sitesinde yazdığı “Belçika, AB’nin karşılaştığı zorlukların üstesinden gelerek Gazze’ye güçlü bir mesaj gönderdi” başlıklı yazısında, 27 AB üyesinin oybirliğiyle İsrail’in savaş suçlarını kınayan ve hesap verme çağrısı yapan bir konuma gelemediğini hatırlattı.

“Ancak Belçika hükümeti, bireysel AB hükümetlerinin ilkelere bağlı kalmasının ve AB düzeyinde fikir birliği eksikliğinin arkasına saklanmamasının mümkün olduğunu gösterdi.” Francavilla, ifadelerini kullanarak, Belçika’da Başbakan Alexander de Croo, Başbakan Yardımcısı Petra de Sutter, Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib ve Kalkınma Bakanı Caroline Gennez’in de aralarında bulunduğu hükümetin üst düzey isimlerinin İsrail’in hava saldırılarının yasallığını sorguladığını ve saldırıyı kınadığını söyledi. Filistin halkına karşı toplu cezalandırma. ve sorumlulara yaptırım ve hesap verilmesi çağrısında bulundu.

Dün Belçika’da Federal Parlamento Temsilciler Meclisi Başkanı Eliane Tillieux, İsrail’in gönderdiği “Hamas saldırılarıyla ilgili videoyu” izlemek istedi ve “O halde Gazze’deki katliamları da göstermek lazım” dedi. Reddetti.

Geçen hafta, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki olarak yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinde üretilen malların boykot edilmesini öngören yasa tasarısı Federal Meclis’e sunulmuş, sosyalist partiler de yasayı desteklemişti.

AB yönetimi ise İsrail’in Gazze’de 11 binden fazla sivili öldürmesine rağmen ateşkes çağrısı konusunda bile fikir birliğine varamadı.

karpuzlu-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu