Haber

Başakşehir Belediyesi önünde eylem yapan işçilere ev hapsi

Eylemin son gününde, ortaklıkla inşa edilen ‘Yuvam Bahçeşehir’ projesinin inşaatında çalışan üyelerinin haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle eylem başlatan İnşaat İşçileri Sendikası (İnşaat-İş) personeli, eyleme geçti. Akar Küme, Reis Elektrik ve Başakşehir Belediyesi’ne ait işçilerin maaşlarını ödemediği greve 4 gün devam edildi, işçiler polis müdahalesiyle karşılaştı.

Cumhuriyet haberine göre çok sayıda işçi gözaltına alınırken, sendikanın konuyla ilgili açıklamasında işçi haklarının engellendiğine dikkat çekildi.

SENDİKA: ‘BELEDİYE TEMSİLCİSİ İŞVERENİ TANIDIĞIMI SÖYLEDİ AMA SENDİKAYI TANIMADIM’

Sendika da açıklamasında, belediyenin çalışanların haklarının gasp edilmesine göz yumduğunu, belediye temsilcisiyle yaptıkları görüşmede kendilerine “Patronu tanıyorum, aramız iyi. “Sendikayı tanımıyorum” denildi.

İŞÇİLER HAKKINDA YATIRIM CEZAİ KARARI

İnşaat Personeli Sendikası’nın (İnşaat-İş) resmi X (eski Twitter) hesabından yaptığı paylaşımlardan, polisin müdahale ettiği işçilere yatılı gözaltı cezası verildiği öğrenildi.

Haklarında ev hapsi kararı verilen İnşaat-İş temsilcileri ve üyelerinin, taşeron Reis Elektrik işvereninin Pazartesi günü için toplantı talebinde bulunduğunu, sorunun bu aşamada çözülmemesi halinde eylemlerine devam edeceklerini söylediği öğrenildi. toplantı.

ÖZAK TEKSTİL İŞÇİLERİ URFA’DA ZEYTİNBURNU HOLDİNG BİNASINDA

Öte yandan Urfa Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Özak Dokuma işçileri, geçtiğimiz günlerde sendika baskılarına ve işten çıkarmalara karşı direnişlerini İstanbul’a taşıdı.

23 Ocak’tan bu yana Zeytinburnu’nda Özak Holding önünde çadır kurarak aylardır direnişini sürdüren işçilere, Zeytinburnu Kaymakamlığı’nın ilçe genelinde uyguladığı 7 günlük hareket yasağı gerekçe gösterilerek dün izin verilmedi.

POLİS FABRİKA ÖNÜNDE AÇIKLAMA YAPILMASINA İZİN VERMEDİ.

Bunun üzerine işçiler Başakşehir’deki Özak Dokuma Fabrikası önünde toplanarak burada açıklama yapmak istedi. Polis bu açıklamaya izin vermedi ve personel gözaltına alındı.

Özak Emekçilerinin örgütlendiği Birleşik Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Özak Holding’in bulunduğu Zeytinburnu Kaymakamının bugünkü yasak kararının ardından, bulunduğu Başakşehir Kaymakamı Özak Tekstil Fabrikası’nda da eylem yasağı kararı alındı. Sendika temsilcilerimiz ve işçilerimiz gözaltına alındı. “Devletin tüm gücü Özak işçilerine karşıdır.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu