Sağlık

Bağımlı bireylerin deprem sürecindeki durumu önemli…

Deprem sırasında birçok farklı duygunun yaşandığını belirten uzmanlar, bu süreçte bağımlı olan bireylerin durumunun çok değerli olduğuna değiniyor. Deprem anında olumsuz duygularını bastıran kişilerde özellikle depremden bir ay sonra alkol ya da alkol kullanma isteğinde artış görülebildiğine dikkat çeken Doç. Onur Noyan, bu dönemlerde alkol ya da uyuşturucu madde kullanan bireylerin kendilerini iyi hissetseler bile doktorlarıyla görüşmeye mutlaka devam etmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Onur Noyan, depremin etkilerinin devam ettiği dönemde alkol veya madde bağımlısı bireylerin duygu durumlarına ilişkin bilgiler ve değerli tavsiyeler paylaştı.

Deprem anında farklı duygular yaşanır

Deprem sırasında çok farklı duyguların yaşandığına dikkat çeken Doç. Onur Noyan, “Bazılarının çok kötü hisleri var, bazıları farklı duygularla ya da nötr duygularla hayatlarını sürdürüyor, sanki hiçbir şey olmamış gibi kendilerini tamamen deprem haberlerine veriyorlar. Bağımlı bireylerin bu süreçteki durumu çok önemlidir.”

Uzman takibine devam edilmelidir.

Doç. Onur Noyan, “Deprem sırasında olumsuz duygularını bastıran bireylerin, özellikle depremden bir ay sonra uyuşturucu veya alkol kullanma isteklerinin artacağı öngörülüyor. Bu dönemlerde alkol ya da uyuşturucu madde kullanan bireyler, kendilerini iyi hissetseler ve alkol ya da uyuşturucu kullanmasalar dahi kesinlikle doktorları ile görüşmeye devam etmelidirler. Olumsuz duygularla başa çıkmak için yeni yöntemler öğrenmek ve bunları bu görüşme sırasında uygulamak, bireylerin olumsuz davranışlarda bulunma olasılığını azaltacaktır.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

baykanajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu