Yaşam

2024 Macar-Türk Kültür Yılı etkinlikleri başladı!

2024 Macar-Türk Kültür Yılı, 21 Ocak’ta Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen konser ve stantla başladı.

2024 Macar-Türk Kültür Yılı, 21 Ocak Pazar günü Pannon Filarmoni Orkestrası’nın Atatürk Kültür Merkezi ev sahipliğinde verdiği konserle başladı. Konser öncesinde Türkiye’nin kuruluşuna değerli katkılarda bulunan Macarların yer aldığı bir stant, kitle. Konserin açılışını Kültür Yılı Uyum ve Uygulamasından Sorumlu Devlet Komiseri Péter Hoppál yaptı ve standı Macaristan Ulusal Müzesi Müdürü Judit Hammerstein yaptı. Konserde Adnan Saygun’un 5. Senfonisi’nin yanı sıra dünyaca ünlü Macar besteciler Zoltán Kodály ve Béla Bartók’un tanınmış eserleri seslendirildi. Dünya çapında kutlanan 22 Ocak’ta ‘Macar Kültür Günü’nde orkestra, CSO Ada Ankara’da konser veriyor.

Macaristan ile Türkiye arasında 1923 yılında imzalanan dostluk anlaşmasının 100. yıl dönümü dolayısıyla hazırlanan ve “Yüzyıllık Dostluk ve Dayanışma” temasıyla düzenlenecek 2024 Macar-Türk Kültür Yılı’nın ilk etkinliği gerçekleştirilecek Macaristan’ın en ünlü orkestralarından biri olan Pécs şehrinden Pannon Filarmoni Orkestrası tarafından. Konserin açılışı, Kültür Yılı Uyum ve Uygulamasından Sorumlu Hükümet Komiseri Péter Hoppál tarafından açıldı.

 

asırlık dostluk

Hoppál konuşmasında kültür yılının karşılıklı olarak kültürlerimizi daha iyi tanıma ve dostluğumuzu güçlendirme fırsatı vereceğini belirtti. Hoppál sözlerini şöyle sürdürdü: “22 Ocak biz Macarlar için ayrı bir önem taşıyor çünkü bu tarihi Macar Kültür Günü olarak kutluyoruz. Bugün, Macar şair Ferenc Kölcsey’in, tam 201 yıl önce, 22 Ocak’ta Macar İstiklal Marşı metnini kağıda döktüğü gündür.”

 

anlamlı konser

AKM’de gerçekleştirilen konserde tüm izleyenleri büyüleyen Pannon Filarmoni Orkestrası, Ahmet’in yanı sıra dünyaca ünlü Macar besteciler Zoltán Kodály’nin “Galánta Dansları” ve Béla Bartók’un “Mavi Sakalın Şatosu” gibi tanınmış eserlerini seslendirdi. “Türk Kodály-Bartók” olarak bilinir. Ayrıca Adnan Saygun’un 5. Senfonisi’ni seslendirdi. Bartók’un eserlerinde rol alan mezzo-soprano Atala Schöck ve bariton Levente Molnár, performanslarıyla izleyenleri büyüledi.

Atala Schöck’ün babasının amcası, bir zamanlar Ankara Üniversitesi’nde Macaroloji Bölümü başkanı olan Dr. Türkoloji profesörüydü. László Rásonyi’nin varlığı konseri iki ülke arasındaki dostluk açısından özel kıldı. Orkestrayı Macaristan’ın önde gelen şeflerinden Gergely Kesselyák yönetti.

 

Atatürk’ün el yazısının olduğu fotoğraf sergilendi

Aynı gün Atatürk Kültür Merkezi’nde Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarına emek veren Macar uzmanların anlatıldığı “Türkiye’nin İnşasında Macarlar” standı açıldı. Macaristan Ulusal Müzesi ve İstanbul Liszt Enstitüsü Macar Kültür Merkezi işbirliğiyle hayata geçirilen bu özel stant, 4 Şubat’a kadar ziyaretçilere açık kalacak. Macar Kültür Merkezi Müdürü Áron Sipos, stantta çok çeşitli konu başlıklarının yer aldığını belirtti. uzun bir süredir ve araştırmaları ve farklı disiplinleri içermektedir.

Serginin açılışı Macaristan Ulusal Müzesi Müdürü Judit Hammerstein tarafından yapıldı. Hammerstein konuşmasında şu noktalara değindi: “Bu sergide Türk halkının sevgisini ve saygısını kazanmış, Türkiye’ye inşa etmek, öğretmek ve öğrenmek için gelen Macarlar var. Serginin merkezinde Mustafa Kemal Atatürk’ün dönemin Başbakanı István Friedrich’e hediye ettiği fotoğraf ve üzerinde Atatürk’ün kendi el yazısıyla “Muhterem ve kardeş Macar halkına” notu yer alıyor. “Bu orijinal fotoğrafı Macaristan Ulusal Müzesi’nden bugüne özel olarak getirdik.”

Tüm dünyada her yıl 22 Ocak’ta kutlanan “Macar Kültür Günü” etkinlikleri kapsamında Pannon Filarmoni Orkestrası, aynı gün CSO Ada Ankara’da aynı programla sahne alıyor. Ankara’da fuaye alanında çağdaş Macar cam sanatçılarının eserlerinden oluşan “Glassification.hu” adlı bir stant da açılacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-kargi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu